Makalelerimiz

Veraset İlamı (Mirasçılık Belgesi) (TMK 598) Nedir ?

Veraset İlamının diğer adı Mirasçılık Belgesidir.

Veraset İlamı

Veraset İlamı en basit tabirle Mirasçılık Belgesini ifade etmektedir. Veraset İlamı Mahkemeler veya Noterler aracılığı ile elde edilebilmekte olup içeriğinde vefat eden yani miras bırakan kişinin kim olduğu, mirasçılarının kim olduğu, mirasçılarının hangi oranda miras paylarına sahip oldukları gibi bilgileri barındırmaktadır.

Veraset İlamı olmadan birçok işlemin yapılmasına müsaade edilmemektedir. Bu işlemlerin en basiti ise; veraset ilamı çıkarılmadan tapuda miras intikal işlemlerinin yapılmamasıdır. Miras intikal işlemlerinin gerçekleştirilememesi nedeniyle de yapılacak olan birçok hukuki iş yerine getirilemeyecektir.

Yukarıda verdiğimiz örnekler ile de somutlaştırarak ifade ettiğimiz üzere veraset ilamı çıkartılması miras konusu hakların kullanımı ile ilgili her şeyin başlangıcını ifade etmektedir. Hal böyle iken veraset ilamı çıkartılmasının hayati öneme sahip olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Buradan hareketle miras bırakanın vefatından sonra yapılacak ilk işin veraset ilamı çıkartmak olduğunu belirtmek gerekmektedir. Zira yukarıda da ifade ettiğimiz üzere veraset ilamı mirasçının vefat eden miras bırakının yasal olarak mirasçısı olduğunu gösteren resmi belge niteliğindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu